Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

Zerdeçal

Tarih: 31.12.2022 09:00
Zerdeçal
Zerdeçal (Curcuma longa),İçerik:Turmerik olarak da adlandırılan bitkinin ana bileşeni "Kurkumin”dir Tıbbi etki:Zerdeçalın en aktif olan ve toksik olmayan bileşeni kurkumin bir polifenoldür. Bu özelliği ile antioksidan aktivite, çeşitli kanserler, antilipidemi, öğrenme ve sözel hafızada etkileri, Parkinson hastalığı, gastrointestinal hastalıklar, Alzheimer hastalığı gibi sağlık sorunlarında koruyucu ve tedavi edici etkiye sahiptir. Ayrıca kan beyin bariyerini geçme özelliğine de sahiptir . İnflamasyonun temel rol oynadığı birçok kronik hastalıkta kurkumin tedavi edici etki sergilemektedir. Bu hastalıkların içinde Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, multiple skleroz, Akciğer Rahatsızlıklarında ,kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezite gibi birçok hastalık yer almaktadır .

Kullanım şekli ve dozu:Raporlar kişi başına günde 150 mg kurkumine

eşdeğer olan 1-5 g turmerik tüketiminin insanlarda

herhangi bir yan etkiye neden olmadığını göstermektedir.

Uyarılar:Özellikle anne adayları ve kan sulandırıcı kullananlarda sindirim sistemi sorunları görülebilir. Peptik ülserli kişiler aromatik yağı dahilen kullanmamalıdır. Safra taşı olanlarda ve 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. Anne adayları ve emzirenlerce kullanılması önerilmez.

Yemek olarak kullanımı:Baharat olarak faydalanılır.

Kaynaklar:

Aggarwal BB, Harikumar KB. Potential therapeutic effects of curcumin, the anti-inflammatory agent, against neurodegenerative, cardiovascular, pulmonary, metabolic, autoimmune and neoplastic diseases. Int J Biochem Cell Biol 2009;41(1):40-59.

Harish G, Venkateshappa C, Rajeswara BM, Shiv KD, Krishna M, Neetu S. Bioconjugates of curcumin display improved protection against glutathione depletion mediated oxidative stress in a dopaminergic neuronal cell line: Implications for Parkinson’s disease. Bioorg Med Chem 2010;18(7):2631- 2638.


SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
 

Hemen Sor
Yükleniyor...