Blog yazılarımızı okumak için tıklayın
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Takviye

Aktarist.com'un takviye kategorisi, sağlıklı yaşam için ihtiyacınız olan doğal takviyeleri sunar. Doğadan gelen sağlık desteği için hemen alışverişe başlayın!
Aktarist.com'un takviye kategorisi, doğal takviyeler ve desteklerle doludur. İşte bu kategorideki ürünleri neden aktarist.com üzerinden almanız gerektiği hakkında birkaç neden:

**Saklama Koşulları:** Ürünleri serin ve kuru, direkt güneş ışığından uzak bir yerde saklayın. Açtıktan sonra ürünleri güvenli bir şekilde kapatın ve nemden koruyun. Bu şekilde ürünlerinizin tazeliğini ve kalitesini uzun süre koruyabilirsiniz.

**Gönderim Koşulları:** Ürünlerimiz özenle paketlenir ve stoktan gönderilir. Son kullanma tarihine dikkat edilir ve kolay iade imkânı sunulur. Ürünlerimizden memnun kalmamanız durumunda kolay iade imkânı sunuyoruz. Memnuniyetiniz garantilidir.

Doğadan gelen sağlıklı ve keyifli bir deneyimin tadını çıkarmak için bu ürünleri tercih edin. Önceliğimiz satış değil, müşteri memnuniyetidir. Özel teklifleri kaçırmayın – bugün üye olun ve bizi takip edin!

Doğal takviyelerle sağlıklı yaşamınızı destekleyin ve doğadan gelen sağlık desteğinin keyfini çıkarın. Aktarist.com'da takviye kategorimizdeki ürünleri keşfedin ve hemen alışverişe başlayın!

Alzheimer Hastalığı

Tıbbi araştırmalarla ilgili sorunlardan biri, tek faktörlerin etkisini ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkilerini belirleme saplantısıdır. Beslenme ve beyin söz konusu olduğunda, bu tür araştırmalar aptalca bir yaklaşımdır. Oxford Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma, bakmanın ne kadar önemli olduğunu ve sadece iki temel beyin besin maddesi - omega-3 yağ asitleri ve B vitaminleri - arasındaki etkileşimi ve bunların yaşa bağlı zihinsel gerilemeyi önleme yeteneklerini vurgulamaktadır.

Beyin Beslenmesi
Çok sayıda bilimsel kanıt, zekânın, hafızanın, davranışın ve konsantrasyonun doğru beyin beslenmesinden etkilendiğini göstermiştir. Ancak, çoğunlukla, bu araştırma, etkileşimlerine değil, bireysel faktörlere baktı. Örneğin, Oxford'un Klinik Nörobilimler Departmanında yürütülen bir 2014 araştırması, hafif bilişsel bozukluğu olan ve yüksek bunama ve Alzheimer hastalığı riski olan 156 yaşlı hastayı içeriyordu. Hastalar iki gruba ayrıldı: bir grup günde 800 mikrogram folik asit, 20 miligram B6 vitamini ve 500 mikrogram B12 vitamini takviyesi aldı; diğer grup plasebo takviyesi aldı.
Denemeden önce ve test süresi boyunca araştırmacılar, hastaların beyinlerindeki gri madde atrofi düzeylerini ölçmek için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullandılar. Atrofi (daralma) gri madde, Alzheimer hastalığının ve diğer demans türlerinin ilerlemesinin bir işaretidir.

İki yıllık çalışmanın tamamlanmasının ardından araştırmacılar, B vitamini takviyesi verilenlerin, plasebo grubuna göre yaklaşık yedi kat daha az gri madde büzülmesine sahip olduğunu buldular. Araştırmacılar ayrıca, gri maddesi en hızlı şekilde küçülenlerin homosistein düzeylerinin daha yüksek olduğunu ve homosistein düzeyi daha yüksek olanların başlangıçta B vitamini takviyelerinden en fazla faydayı gördüklerini buldular.

Sonuç olarak, araştırmacılar şunları belirttiler: "Sonuçlarımız, B vitamini takviyesinin, Alzheimer hastalığı sürecinin önemli bir bileşeni olan ve bilişsel gerileme ile ilişkili olan belirli beyin bölgelerinin atrofisini yavaşlatabileceğini gösteriyor."
Uygun beyin fonksiyonu için bir diğer önemli beslenme faktörü, balık ve balık yağı takviyelerinde bulunan uzun zincirli omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA'dır. Omega-3 yağ asitlerinin beyin fonksiyonu için önemi, sinir hücresi zarlarının fosfolipid bileşimindeki rolleriyle ilgilidir. Çalışmalar, EPA ve DHA'nın şunları etkilediğini göstermiştir:

• Beyin hücre zarlarının akışkanlığı.
• Nörotransmitter sentezi.
• Nörotransmitter bağlanması.
• Sinyal iletimi.
• Serotonin, epinefrin, dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterleri parçalayan anahtar enzimlerin aktivitesi.

Dikkat eksikliği bozukluğu (ADD) ve depresyon dâhil olmak üzere çeşitli psikolojik rahatsızlıkları olan hastalarda balık yağlarından ek EPA+DHA ile yapılan klinik çalışmalar, EPA+DHA düzeylerini artırmak için takviyenin önemini doğrulamaktadır. Balık yağları ayrıca yaşa bağlı zihinsel gerilemeye ve Alzheimer hastalığına karşı korunmada önemli görünmektedir.

B Vitamininin Faydalarını Arttırın
Araştırmalar, B vitamini takviyelerinin ve omega-3 yağ asitlerinin hafıza sorunları olan yaşlı insanlarda zihinsel düşüşün yavaşlamasına yardımcı olabileceğini zaten ortaya koymuş olsa da, bu iki beslenme yaklaşımı arasındaki etkileşim daha az incelenmiştir. Oxford Üniversitesi ve Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi tarafından yönetilen uluslararası bir ekip, beyinde daha yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitlerinin bulunmasının, hafif bilişsel işlevde B vitaminlerinin faydalarını artırdığını buldu.

Ekip, Oxford'da hafif bilişsel bozukluğu (MCI) olan 250'den fazla kişi üzerinde çalıştı. HBB, normal yaşlanmanın beklenen bilişsel düşüşü ile demansın daha ciddi düşüşü arasındaki bir ara aşamayı yansıtır. Hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerde hafıza, dil, düşünme ve yargılama ile ilgili sorunlar olabilir, ancak genellikle günlük yaşamlarında ve olağan etkinliklerinde önemli sorunlara neden olacak düzeyde değildir.
Hafif bilişsel bozukluk, daha sonra Alzheimer hastalığına veya diğer demansa ilerleme riskini artırabilir, ancak HBB'si olan herkes demansa ilerlemez.

Çalışmanın başlangıcında, her kişiye bilişlerini ölçmek için bir dizi test verildi ve kanlarındaki omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA seviyelerini belirlemek için bir kan testi yapıldı. Katılımcılar, iki yıl boyunca ya B vitamini takviyesi ya da plasebo hapı alan rastgele seçilmiş iki gruba ayrıldı. Bilişsel performansları da ölçüldü ve sonuçlar, çalışmanın başlangıcından itibaren temel sonuçlarla karşılaştırıldı.
Araştırmacıların bulduğu şey, düşük EP seviyesine sahip insanlar için

Kaynakça
1. Douaud G, Refsum H, De Jager C, Jacoby R, Nichols T,  Smith S, and Smith D. Preventing Alzheimer’s disease-related gray matter atrophy by B-vitamin treatment. Proc Natl Acad Sci. 2013 Jun 4; 110(23): 9523–9528
2. Oulhaj A, Jernerén F, Refsum H, Smith AD, de Jager CA. Omega-3 Fatty Acid Status Enhances the Prevention of Cognitive Decline by B Vitamins in Mild Cognitive Impairment. J Alzheimers Dis. 2016 Jan 6;50(2):547-57


SORUMLULUK REDDİ
Bu blog yerel sağlık departmanınız tarafından onaylanmamıştır ve teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. İmla ve yazım hataları olabileceği durumunu göz ardı etmeyin.

 
Hemen Sor
Yükleniyor...