Blog

Meyan Kökü
01.12.2023 09:00
Meyan Kökü
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Glycyrrhiza glabra L. / Common liquorice, liquorice / Lakritze, Süssholz / Réglisse
4 Farklı Magnezyum Biçimi: Hangisi Hedefleriniz İçin En İyisi?
07.10.2023 09:00
4 Farklı Magnezyum Biçimi: Hangisi Hedefleriniz İçin En İyisi?
Magnezyum insan yaşamı için gerekli olan bir mineraldir. Ortalama bir yetişkin vücudu, insan vücudunun bir parçası olarak 25 gram magnezyum içerir. Bu mineral yüzlerce vücut işlemi için gereklidir ve aynı zamanda bir elektrolittir.
Mutluluğun Sırları - Nezaketten Yaşatın
30.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları - Nezaketten Yaşatın
“Nezaketten öldürmek” deyişini hiç duydunuz mu? Nezaket ve öldürmek gibi birbiriyle zıt ve çelişkili anlamları olan kelimelerle bir şey anlatmaya kalkışmak pek de hoş olmasa gerektir. İnsanları yaşatmaya çalışmak çok daha uygun olmaz mı?
Mutluluğun Sırları – 29  Olumlu Bir Bakış Açınız Olsun
29.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 29 Olumlu Bir Bakış Açınız Olsun
İşler istediğiniz gibi gitmediğinde kendinize ne dersiniz? Yıllar önce bir devlet kuruluşu için bir eğitim çalışması yürütmekle görevlendirilmiştim. Kadrosu az, iş yükü çok olan bölümün müdürü, bazı formların kayıt ve dosyalanmasında on sekiz ay geriden gittiklerini anlattı. Haftanın her günü dairenin önünde uzun kuyruklar oluşuyor, insanlar daha mesai saati başlamadan gelip ellerinde evrakları beklemeye başlıyordu. Kendisine bu kadar bunaltıcı koşullara nasıl dayanabildiğim sordun. “Bunun için bir felsefenizin olması gerekir” dedi. ' Akıllı kadın. Bu çalışkan yöneticiyle tanışma zevkini tattığım günden beri, insanlara “Felsefeniz nedir?” diye sormak hoşuma gidiyor. Çünkü bu, hayatı yaşama tarzlarını anlamanın anahtarını oluşturuyor. Friedrich Nietzsche şöyle demişti: “Yaşamak için bir nedeni olan her şeye katlanır.” Sizin yaşama nedeniniz nedir? İnsanların ve zamanın sınavından geçebilmek için bir felsefeye özellikle ihtiyacınız vardır. Duygusal tepkilerinizi, sizi sabote etmek yerine desteklemeleri için yeniden programlamanız önemlidir. Olumsuz bir şey olduğunda yapıcı felsefeniz devreye hemen girer ve meydan okumalara öfkeyle değil, itidalle yaklaşmanıza yardımcı olur.
Mutluluğun Sırları - Duygularınızın Yönetimini Üstlenin
28.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları - Duygularınızın Yönetimini Üstlenin
“Bana gerçekten korkunç bir şey yapmış olan birisini nasıl olur da aklımdan çıkarabilirim?” diye düşünebilirsiniz. Bir seminerde Eleanor Roosevelt’in sözünü duvarda asılı bir pankartta ilk gördüğüm günü hiç unutmayacağım. Deyişini biraz değiştirip şöyle demiştim: “Rızamız olmaksızın, hiç kimse öfke duygusuna kapılmamıza yol açamaz.” Bir katılımcı itiraz etmişti: “Ne tür insanlarla birlikte çalışıyorum bilemezsiniz. Birisi yüzüme bağırdığında bu beni çıldırtmamalıdır mı demek istiyorsunuz?”
Mutluluğun Sırları – 27  İnsanlara Taze Bir Başlangıç Olanağı Verin
27.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 27 İnsanlara Taze Bir Başlangıç Olanağı Verin
İçinizdeki hınçtan nasıl kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? Birkaç yıl önce koridorun duvarlarını resimlerle donattığında, sekiz yaşındaki oğlum Andrew’ın başı oldukça derde girmişti. Olaydan dolayı aldığı mola sona erip de yanıma geldiğinde, ayağıyla önündeki halının üstünde daireler çizmeye başladı. Affedilmiş olduğundan ve kendisini hâlâ sevdiğimizden emin olmak istiyordu. Sonunda başını kaldırıp tatlı bir sesle, “Anneciğim” dedi, “taze bir başlangıç yapabilir miyim?” Bu basit söz daha sonra evimizde bir gelenek haline geldi. Belki sizin evde de olabilir. İnsanlar birlikte yaşar ve çalışırken hatalar yaparlar. Kendilerini kaybedip ileride pişman olacakları şeyler söylerler, sinirlenirler ve kötü günler yaşanır. Elinizde, çatışma defterlerini kapatıp atmada kullanacağınız sözel bir alet yoksa, bu üzücü öykü tekrar tekrar sizi rahatsız edecektir. Haftalar, aylar, hatta yıllar önce olmuş olayları bir türlü kafanızdan atamayacaksınızdır. Yazar David Viscott’un özlü bir şekilde ifade ettiği gibi, “İncinme yaşlandıkça öfkeye dönüşür.” Bu dertler birikir, söz konusu kişiye karşı normalde beslediğiniz saygı ve ilginin yerini alır ve benzersiz üzüntülere yol açar.
Mutluluğun Sırları - Zorbalardan Kopun
26.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları - Zorbalardan Kopun
Ya bütün bu teknikleri uygulamanıza rağmen bir şey olmazsa? O zaman zorbanın biriyle, bilinçli ve kasıtlı olarak insanları ayaklarının altına almak isteyen birisiyle karşı karşıyasınız demektir.
Mutluluğun Sırları – 25  İkna Etmenin Beş İlkesi
25.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 25 İkna Etmenin Beş İlkesi
İsteklerinizi savunmaya hazır mısınız? Sadece geçerli bir nedeniniz olması yeterli değildir. Önce kendi adınıza konuşabilecek cesareti toplamanız ve sonra fikirlerinizi, karşınızdakini evet demeye yöneltecek bir zamanlama, duyarlılık ve maharetle sunmanız gerekir.
Mutluluğun Sırları - Güven Duyun ve Öyle Davranın
24.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları - Güven Duyun ve Öyle Davranın
İnsanların saygısını çekebilmek için etrafınıza nasıl güven saçabileceğinizi bilmek ister misiniz?
Mutluluğun Sırları – 23 Ustaca Çıkın
23.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 23 Ustaca Çıkın
Karşınızdaki sözünü bir türlü sona erdirmiyorsa ne yapmanız gerektiğini bilmek ister misiniz?
Mutluluğun Sırları - Hayır Deyin
22.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları - Hayır Deyin
İşinizi ya da dostluklarınızı riske atmadan nasıl hayır diyebileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Tongue Fu büyük ölçüde, hem kendi haklarınıza hem de aynı zamanda başaklananınkine saygı göstermeyi öğrenmekle ilgilidir. Bu kolay değildir. Ne zaman kendinizi, ne zaman başkalarını başa alacaksınız?
Mutluluğun Sırları – 21  Muharebelerinizi Kendiniz Seçin
21.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 21 Muharebelerinizi Kendiniz Seçin
Bir şeyin, açığa çıkarmak gerekecek kadar önemli olup olmadığına nasıl karar verebilirsiniz? Ne zaman kapalı tutmak, ne zaman açığa çıkarmak gerektiğini nasıl bilebilirsiniz? Karşı karşıya gelmek ya da gelmemek, işte bütün mesele bundadır. Birisini sadece size karşı davranışından hoşlanmadığınızda karşınıza almak zekice bir yaklaşım değildir. Zekice olan, birisini karşınıza almadan önce bunun bütün olası sonuçlarını gözden geçirmektir.
Mutluluğun Sırları - Kontrolü Paylaşın
20.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları - Kontrolü Paylaşın
Kontrol mücadelelerini nasıl aşabileceğinizi bilmek ister misiniz?
Mutluluğun Sırları – 19  Açık Bir Kafayla Yaklaşın
19.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 19 Açık Bir Kafayla Yaklaşın
Kendisini görür görmez kafanızı hemen öbür yana çevirmenize neden olacak kadar sevimsiz birisini tanıyor musunuz? Hayatınızda, sadece adlarının geçmesi bile gözünüzde olumsuz bir imajın canlanmasına yeten, kendileriyle anlaşması olanaksız kişiler var mı?
Mutluluğun Sırları - Kavgaları Yatıştırın
18.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları - Kavgaları Yatıştırın
Bir kavgayı ayırmak zorunda kaldığınızda diplomatik bir şekilde nasıl müdahale edebileceğinizi biliyor musunuz?
Mutluluğun Sırları – 17 Hayâsız Davranışa Karşı Kurallar
17.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 17 Hayâsız Davranışa Karşı Kurallar
Arabanızla yolda giderken, birden bütün şeritlerin, trafik ışıklarının, kaldırımların ve trafik levhalarının yok olmuş olduğunu görseniz neler hissedersiniz? Büyük bir kaos olur, değil mi? Hiç kimse kendini emniyette hissedemez. İnsan davranışının çoğunun kuralları vardır. Trafik kuralları sayesinde karşı yönden gelen arabaların yanından hiç çekinmeden geçebilirsiniz, çünkü öteki sürücülerin de kurallara uyacağına inanırsınız.
Mutluluğun Sırları - Kulak Verin
16.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları - Kulak Verin
Size gerçekten kulak veren birisini biliyor musunuz? Bu kişi niçin bu kadar iyi bir dinleyici? Size bölünmeyen dikkatini armağan ettiğinde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Hakkında ne düşünüyorsunuz?
Mutluluğun Sırları – 15 Aşırılığa Gitmekten Sakının
15.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 15 Aşırılığa Gitmekten Sakının
Birisi abartılmış kelimeler kullandığında ne hissedersiniz? “Beni hiç dinlemiyorsun?” “Hep geç kalıyorsun.” “Her şey senin istediğin gibi olsun istiyorsun.” Aşırı sözler aşırı tepkileri kışkırtır. Gibran’m da belirttiği gibi, herkes, bütün, her zaman ve hiç kimse gibi kuvvetli kelimeler genellikle hakikate dayalıdır. Hakikat abartıldığında diğer kişiler kendini kaybeder, ya hep ya hiç nitelendirmelerini adil bulmayarak şiddetle protesto eder ve hemen istisnalara işaret etmeye başlarlar.
Mutluluğun Sırları - Problem’sizleşin
14.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları - Problem’sizleşin
Sorun yaratan bir başka sözcüğü daha öğrenmek ister misiniz?
Mutluluğun Sırları – 13 “Yapamam Çünkü” Engelini Kaldırıp Atın”
13.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 13 “Yapamam Çünkü” Engelini Kaldırıp Atın”
Birisi ricanızı reddederse ne hissedersiniz? Örneğin, “Ücret çekimi biraz erken alabilir miyim? Hafta sonu Los Angeles’a gideceğim” diye soruyorsunuz ve şefiniz kabaca yanıtlıyor: “Hayır, alamazsınız çünkü bordro daha henüz onaylanmadı.” Hayır ve alamazsınız çünkü sözcüklerinin nasıl yüzünüze kapatılan sözel kapılar gibi olduğunu görüyor musunuz? Bu sözcükler sizinle öteki kişi arasında bir karşıtlık ilişkisi doğurmaktadır, çünkü istediğinizi vermemektedir.
Whatsapp
Yükleniyor...