Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

Keten Tohumu Tüketimi ve Kolesterol

Tarih: 23.06.2022 09:00
Keten Tohumu Tüketimi ve Kolesterol
Kalp sağlığı düşünülerek hazırlanan bir diyetin en önemli unsurlarından biri öğütülmüş keten tohumlarıdır.
Bu harika küçük tohum, 5.000 yıldan fazla bir süredir insanlık tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Akdeniz'e özgü olan keten, yalnızca yiyecek olarak değil, aynı zamanda keten kumaşa dokunabilen lifleri için de kullanılmıştır. Şimdi, en çok meme ve prostat kanseri riskini azaltma yeteneği nedeniyle değer verilen Kanada Tarımsal Gıda Araştırma Merkezi'nden yeni bir çalışma, kardiyovasküler sağlığı geliştirmede bir başka önemli etkiyi vurgulamaktadır.
Arkaplan Verisi:
Keten tohumlarının en büyük sağlık yararı, zengin yağ içeriğine ve lignanlar olarak bilinen lif bileşenlerine odaklanmıştır. Keten tohumu yağı, balık yağlarında bulunan EPA ve DHA gibi daha uzun zincirli yağlardan ziyade daha küçük zincirli alfa-linolenik asit olmasına rağmen, balık yağlarından neredeyse iki kat daha fazla omega-3 yağ asidi içerir.
Keten tohumu en bol lignan kaynağıdır. Bu bileşenler, östrojen reseptörlerine bağlanabilen ve östrojenin meme ve prostat dokusu üzerindeki kanseri teşvik edici etkilerine müdahale edebilen lif bileşikleridir. Lignanlar ayrıca seks hormonu bağlayıcı globulin veya SHBG olarak bilinen bir bileşiğin üretimini de arttırır. Bu protein, vücuttan fazla östrojene eşlik etmeye yardımcı olarak östrojen seviyelerini düzenler. Öğütülmüş keten tohumlarının yanı sıra saflaştırılmış lignan diyet takviyelerinin (günde 300 mg) de kan LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Öğütülmüş keten tohumu tüketimi kan basıncını düşürebilir. Kanada, Winnipeg'deki St. Boniface Hastanesi Araştırma Merkezinde yürütülen çift kör bir çalışmada,
Yeni Veri:
Çalışmanın amacı, LDL kolesterol seviyelerini düşürmek için statinler alan pek çok hasta dahil, klinik olarak anlamlı periferik arter hastalığı (PAD) olan bir hasta popülasyonunda diyet keten tohumunun plazma kolesterolü üzerindeki etkilerini değerlendirmekti. Hastalar (110) bir yıl boyunca günde 30 gr öğütülmüş keten tohumu veya 30 gr tam buğday içeren yiyecekleri tüketmiştir. Plazma lipidleri 0, 1, 6 ve 12. aylarda ölçüldü.
Bu PAH hastalarında diyetle alınan keten tohumu, denemeden 1 ay sonra dolaşımdaki LDL kolesterolünde %15'lik bir azalma ile sonuçlanmıştır. Ancak bir yıldaki sonuçlar tüm hastalarda istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. İlginç bir şekilde, keten tohumu ve statin alan hasta alt grubunda (n = 36),LDL-kolesterol konsantrasyonları, 12 ay sonra başlangıca kıyasla %8,5 oranında düşmüştür. Bu sonuç, keten tohumu tüketiminin, statinlerle birlikte kullanıldığında ek LDL-kolesterol düşürücü yetenekler sağladığını göstermektedir.
Yorum:
Çalışmadan alınan paket mesaj, basit bir diyet ilavesinin önemli sağlık yararları sağlayabileceğidir. Yararlı araştırmaların çoğu, öğütülmüş keten tohumlarının kullanımına odaklanmıştır, çünkü bu form, faydalı bileşiklerin bütün tohumları tüketmeye kıyasla daha kolay serbest bırakılmasına izin verir. 
Dikkat: Öğütülmüş keten tohumu satın alırken, öğütülmüş keten tohumlarını vakumla kapatılmış bir pakette veya keten tohumları öğütüldükten sonra soğutulmuş halde satın almanız şiddetle tavsiye edilir; oksidasyona ve bozulmaya çok daha yatkındırlar.
Bazı Hızlı Sunum Fikirleri:
  • Sıcak veya soğuk mısır gevreğinizin üzerine öğütülmüş keten tohumu serpin.
  • Kahvaltı menünüze öğütülmüş keten tohumu ekleyin.
  • Bir yemek kaşığı keten tohumunu bir kase yoğurt ile karıştırın.
  • Pişmiş sebzelere daha lezzetli bir tat vermek için üzerlerine biraz öğütülmüş keten tohumu serpin.

Kaynakça:
Edel AL, Rodriguez-Leyva D, Maddaford TG, et al. Dietary flaxseed independently lowers circulating cholesterol and lowers it beyond the effects of cholesterol-lowering medications alone in patients with peripheral artery disease. J Nutr. 2015 Apr;145(4):749-57.

SORUMLULUK REDDİ
Bu blog yerel sağlık departmanınız tarafından onaylanmamıştır ve teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. İmla ve yazım hataları olabileceği durumunu göz ardı etmeyin.

 

Hemen Sor
Yükleniyor...