Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

TERE TOHUMU

Tarih: 23.12.2022 09:00
TERE TOHUMU
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Lepidium sativum L. / Garden cress, peppergrass / Gartenkresse / Cresson alénois, Passerage cultivée
Botanik özellikler: 30-60 cm yüksekliğinde, çıplak, tek yıllık bir tür. Gövde dik, basit veya uca doğru dallanmış. Taban yaprakları uzun saplı, dişli loplu, gövde yaprakları parçalı, uçtakiler ise sapsız ve basit. Çiçekler 2-3 × 1 mm çapında, küçük, beyaz veya hafifçe eflatun renkli. Meyve kuru, 5.5 × 3.5 mm, basık elips şeklinde. Tohum her bir gözde tek.
Yayılış: Kuzey Afrika, Batı Asya. Ilıman bölgelerde yetiştirilir. Türkiye’de yaygın.
 
Doğal yetişme ortamı: 1000 m’ye kadar yükseklikte ekili ve boş alanlar
 
Yetiştirme koşulları: Ilıman iklimlerde, nemli topraklarda yetişir, toprak seçmez. Tohumla üretilir. Tohumlar 1 haftada çimlenir. Çimlenmeyi izleyen 20-25 günde hasat edilebilir.
 
Kullanılan kısım: Kök, yapraklı gövde, tohum
 
Hasat zamanı: İlkbahar
 
İçerik: Alkaloitler, antrasen glikozitleri, aromatik yağ, flavonoitler, karbonhidratlar, kükürtlü maddeler, mineraller (özellikle demir, kalsiyum),proteinler, saponinler, steroller, vitaminler (özellikle A, B1, B2, C)
 
Tıbbi etki: Analjezik, antioksidan, aperitif, diüretik Kullanım şekli ve dozu: Yaprak (taze): 10-15 g / gün
 
Yemek olarak kullanımı: İlk yaprakları (genellikle hardal otuyla birlikte) veya erişkin taze bitki, sandviçe, çorbaya ve salataya konur.
 
Kaynaklar: Prajapati VD, Maheriya PM, Jani GK et al. 2014. Int J Biol Macromol 65: 72-80 Raval ND, Pandya TN. 2011. Ayu 32(1): 116-9 Raval ND, Ravishankar B. 2010. Ayu 31(3): 371-3 Raval ND, Ravishankar B, Ashok BK 2013. Ayu 34(3): 302-4 Zia-Ul-Haq M, Ahmad S, Calani L et al. 2012. Molecules 17(9): 10306-21

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...