Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

SÖĞÜT YAPRAĞI

Tarih: 14.12.2022 09:00
SÖĞÜT YAPRAĞI
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Salix alba L. / White willow, willow / Silber-Weide / Osier blanc, saule blanc, saule commun, saule argenté, saule vivier
 
Botanik özellikler: 15 m yüksekliğinde, yaprak döken bir ağaç. Gövde dik, kahverengimsi gri, boyuna çatlaklı. Yapraklar, saplı (5-10 mm),5-10 × 1-3 cm, sivri uçlu, testere dişli. Nisan- mayıs aylarında açan erkek çiçekler 4-6 cm uzunluğunda sarkık, dişi çiçekler ise 2-3 cm uzunluğunda dik durumlar oluşturmuş. Meyve kuru, olgunlukta açılır. Tohum tüylü, çok adette.
 
Yayılış: Kuzeybatı Afrika, Avrasya. Türkiye’de yaygın.
 
Doğal yetişme ortamı: 2000 m’ye kadar yükseklikte durgun suların ve akarsuların kenarları
 
Yetiştirme koşulları: Güneşli ve sulak yerlerde iyi gelişir. Tohumla veya dalların köklendirilmesiyle kolaylıkla çoğaltılır.
 
Kullanılan kısım: Yaprak, gövde kabuğu
 
Hasat zamanı: İlkbahar (yaprak),sonbahar (gövde kabuğu)
 
İçerik: Flavonoitler, glikozitler (salisin),tanenler, zamklar
 
Tıbbi etki: Analjezik (özellikle oseoartritte),antienflamatuvar, antipiretik, antikoagülan, antiromatizmal, astrenjan
 
Kullanım şekli ve dozu: Toz: 1-2 g / gün veya standart ekstre: 240 mg salisin / gün
 
Uyarılar: Yüksek dozda kullanıldığında sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Salisilatlara (Aspirin) alerjisi olanlar; diüretik, antikoagülan (Aspirin, kumarin v.s.) ve antihipertansif ilaç alanlar, anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Veterinerlikte kullanımı: Genellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.
 
Diğer kullanımları: Genç dallardan çit yapımında ve sepet örülmesinde faydalanılır.
 
Kaynaklar: Biegert C, Wagner I, Lüdtke R et al. 2004. J Rheumatol 31(11): 2121-30 März RW, Kemper F. 2002. Wien Med Wochenschr. 152 (15-16): 354-9 Nahrstedt A, Schmidt M, Jäggi R et al. 2007. Wien Med Wochenschr 157(13-14): 348-51

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...