Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

SİYAH HARDAL TOHUMU

Tarih: 20.12.2022 09:00
SİYAH HARDAL TOHUMU
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Brassica nigra (L.) K.Koch / Black mustard / Schwarzer Senf / Moutarde noire
Botanik özellikler: 1.5 m yüksekliğinde, tek yıllık otsu bir tür. Gövdenin tabanı tüylü. Yapraklar gövdenin tabanında saplı ve düzensiz dişli veya loplu, üstüne doğru ise tam. Çiçekleri sarı, 8-9 mm uzunluğunda. Meyve dik, 1-2 cm uzunluğunda, ucu 1.5-33 mm uzunluğunda gaga şeklinde. Tohumlar küremsi, 0.5-1 mm çapında ve esmer - kırmızı
 
Yayılış: Avrupa, Akdeniz ülkeleri. Batı Asya. Türkiye’de genellikle Marmara, Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri.
 
Doğal yetişme ortamı: 200 m’ye kadar yükseklikte boş alanlar, tarlalar Yetiştirme koşulları: Bol güneş alan hemen her türlü toprakta yetişir. Tohumla çoğaltılır.
 
Hasat zamanı: Yaz sonu
 
İçerik: Glikozitler, müsilajlar (%30),sabit yağlar (%25)
 
Kullanılan kısım: Tohum
 
Tıbbi etki: Analjezik, antimikrobiyal, antiromatizmal, rubefasiyan, termojenik (haricen); aperitif
 
Kullanım şekli ve dozu: Tohum: Toz: 0.30 g / gün Yakı, lapa (1 g) veya ayak banyosu (1-2 g / lt) şeklinde kullanılır.
 
Uyarılar: Yüksek miktarda veya uzun süreli kullanılırsa sindirim sisteminde tahrişe neden olabilir. Anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Genç yaprakları haşlandıktan sonra yenir. Sofra hardalı hazırlanmasında faydalanılır.
 
Veterinerlikte kullanımı: Tek, çift tırnaklı, küçük ve büyükbaş hayvanlarda kullanılır.
 
Diğer kullanımları: Yabancı otlarla mücadelede kullanılır.
 
SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...