Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

SİNİRLİ OT

Tarih: 18.12.2022 09:00
SİNİRLİ OT
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Plantago major L. / Broad-leaf plantain, common plantain, greater plantain / Breitwegerich, Breitblättrige Wegerich / Grand plantain
Botanik özellikler: 40 cm yüksekliğinde, çok yıllık, otsu bir tür. Yapraklar, 3-37 × 1-11.5 cm, eliptik - yumurtamsı, tabanda rozet şeklinde, ayanın boyuna eşit veya ondan uzun saplı (7-8 cm),genellikle 5-9 belirgin damarlı, kenarları az çok dalgalı. Haziran - ağustos aylarında açılan çiçekler 3-30 cm uzunluğundaki kısa tüylü bir sapın ucunda, 4-90 mm boyunda dar silindirik gruplar halinde. Çiçekler yeşilimsi, 4’er parçalı, 2-3 mm uzunluğunda. Meyve 2-4 mm uzunluğunda, kuru. Tohumlar 1-1.7 mm uzunluğunda, koyu kahverengi - siyah, üç köşeli eliptik, 6-30 adet.
Yayılış: Avrasya, Kuzey Afrika. Türkiye’de yaygın. Özellikle Almanya, Bulgaristan, Hollanda, Macaristan, Polonya, Sırbistan’da yetiştirilir.
 
Doğal yetişme ortamı: 2500 m’ye kadar yükseklikte akarsu yakınları, sulak alanların yakınları, boş alanlar, çayırlar
 
Yetiştirme koşulları: Toprak açısından çok seçici değildir ancak kumlu ve zengin toprakları tercih eder, güneş sever. Yaz sonu veya sonbahar başında toplanan tohumları, ilkbaharda ekilerek çoğaltılır.
 
Kullanılan kısım: Kök, taze veya kurutulmuş yaprak
 
Hasat zamanı: İlkbahar (yaprak),sonbahar (kök)
 
İçerik: Fenolik madeler (flavonoitler, tanenler),iridoit glikozitler, mineraller (özellikle çinko, potasyum),müsilaj, tanenler, vitaminler (özellikle C)
 
Tıbbi etki: Antibakteriyel, antibronşitik, antidiyabetik, antienflamatuvar, antihipertansif, antikorizik, antiürolitiyatik, antiviral, astrenjan, bakteriyostatik, diüretik, hepatoprotektif, laksatif, sikatrizan
 
Kullanım şekli ve dozu: Toz: 3-6 g / gün  1.4 g drog 150 ml suda 10-15 dakika bekletildikten sonra süzülür ve günde 3-4 kez dahilen kullanılır. 1.4 g toz 150 ml soğuk suda sık sık karıştırılarak 1-2 saat bekletilir ve günde 3-4 kez gargara şeklinde kullanılır. Tentür (%40): 3-4 × 7 ml / gün
 
Diğer kullanımları: Tohumları kuş yemi olarak kullanılır.

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...