Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

Meyan Kökü

Tarih: 01.12.2023 09:00
Meyan Kökü
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Glycyrrhiza glabra L. / Common liquorice, liquorice / Lakritze, Süssholz / Réglisse

Botanik özellikler: 1.5 m yüksekliğinde, seyrek tüylü, çok yıllık otsu bir tür. Gövde dik. Yapraklar 15-45 × 10-20 mm boyutlarında 9-17 eliptik yaprakçıktan oluşmuş. Haziran - temmuz aylarında açan çiçekler 9-11 mm, mavi - mor. Meyve 15-25 × 4-5 mm, fasulye meyvesine benzer, kızılımsı - kahverengi, salgı tüylü veya çıplak, 2-3 tohumlu.
 
Yayılış: Akdeniz ülkeleri, Kuzey Afrika, Asya. Türkiye’de yaygın.
 
Doğal yetişme ortamı: 1800 m’ye kadar yükseklikte ekili alanlar, akarsu yakınındaki kumlu topraklar
 
Yetiştirme koşulları: Soğuğa dayanıklıdır. Süzek toprakları, bol güneşli yerleri sever. İlkbahar veya sonbaharda köklerin ayrılması veya tohumla çoğaltılır. Tohumlar 20°C’de 10-14 günde çimlenir. Fideler nemli toprakta 2 yıl bekletildikten sonra açık alana nakledilir.
 
Kullanılan kısım: Toprakaltı kısmı
 
Hasat zamanı: Kış başlangıcında 3-4 yaşındaki bitki köklerinin bir kısmı hasat edilir, diğerleri ertesi yıl hasat yapılmak üzere tekrar toprağa gömülür.
 
İçerik: Aromatik yağlar, fenolik maddeler (isoflavonlar, kumarinler),fitosteroller, karbonhidratlar (nişasta, şekerler),saponinler (glisirizin)
 
Tıbbi etki: Antiastmatik, antibronşitik, antidispeptik, antienflamatuvar, antiepileptik, antihemoroidal, antimalaryal, antispazmotik, antitüssif, antiülser, antiviral, demulsen, ekspektoran, emmenagog, galaktogog, hepatoprotektif, laksatif (orta şiddette),tonik
 
Kullanım şekli ve dozu: Toz (kapsül): 5-15 g / gün (= 200600 mg glisirizin); 3 × 380-1140 mg / gün (DGL / deglisirizine meyan tableti) Tentür (%40): 4-5 ml / gün
 
Uyarılar: Glisirizinin tansiyon yükseltici etkisinden dolayı böbrek ve karaciğer fonksiyonları bozuk olan, kardiovasküler sorunu ve hipertansiyonu olan hastalar kullanmamalıdır; ödem görülebilir. Kortizonun yarılanma süresini uzatır; potasyum kaybına yol açtığından kalp glikozitlerinin olumsuz etkisini arttırır. Kullanım süresi 6 haftayı geçmemelidir. Glisirizin içermeyen (deglisirizine) tabletlerin kullanılması önerilir. Anne adayları (erken doğuma neden olabilir) ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Besinlere koku ve tat verici olarak eklenir.
 
Veterinerlikte kullanımı: Hayvanlarda genellikle balgam söktürücü olarak ve ülser tedavisinde kullanılır.
 
Kaynaklar: Corrocher R et al. 1983. European Review Med Pharmacol Sci 5: 467-70 Sato H, Goto W, Yamamura J et al. 1996. Antiviral Res 30(2-3): 171-7 Shimojo M, Stewart PM. 1995. J End Invest 18(7): 518-32 Stormer FC, Reistad R, Alexander J. 1993. Food Chem Toxicol 31: 303-12
 
SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...