Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

MELİSA LİMON KOKULU

Tarih: 04.12.2022 09:00
MELİSA LİMON KOKULU
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Aloysia citriodora, Lemon beebrush, lemon verbena, lippia, vervain / Zitronenverbene / Verveine odorante
Botanik özellikler: 3 m yüksekliğinde, yaprak döken, odunlu bir tür. Gövde dallanmış. Yapraklar parlak yeşil, 5-12 cm, dar, uzun, limon kokulu. Çiçekler 4 mm uzunluğunda, eflatunumsu, dalların ucunda ve yaprakların koltuğunda. Meyve kuru küçük ve tek tohumlu.
 
Yayılış: Anavatanı Şili. İklimin uygun olduğu yerlerde, özellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilir.
 
Doğal yetişme ortamı: 200 m’ye kadar yükseklikte
 
Yetiştirme koşulları: Bol güneşli, nemli ve sıcak yerlerde, süzek, hafif ve az gübreli topraklarda iyi gelişir. Soğuğa çok dayanıklı değildir, ısı 4°C’nın altına düşmemelidir. Yazın bol su ister. İlkbaharda budamak ve yapraklarını ılık suyla yıkamak gerekir. Yaz başında, kuru dalların ayıklanması çiçek sayısını arttırır. İlkbaharda tohum veya çelikle çoğaltılır. İlkbaharda sıcaklığın 15°C’nin altına düşmediği günlerde ekilen tohumlar 10-20 günde çimlenir. İç mekanda da yetiştirilebilir ancak zaman zaman yaprak döker.
 
Kullanılan kısım: Yaprak
 
Hasat zamanı: Yaz (çiçek açmaya başladığı zaman)
 
İçerik: Aromatik yağlar
 
Tıbbi etki: Antinevraljik, antioksidan, antipiretik, antispazmotik, dijestif, sedatif
 
Kullanım şekli ve dozu: Tıbbi çay (demleme): 4 g / gün
 
Uyarılar: Gebeler Kullanmamalıdır.
 
Diğer kullanımları: İçki ve parfümeride koku verici olarak kullanılır.

Kaynaklar: Gil A, Van Baren CM, Di Leo Lira PM et al. 2007. J Agric Food Chem 55(21): 8664-9 Portmann E, Nigro MM, Reides CG et al. 2012. Int J Toxicol 31(2): 192-202 Ricciardi G, Torres AM, Bubenik AL et al. 2011. Nat Prod Commun 6(11): 1711-4

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
 

Hemen Sor
Yükleniyor...