Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

MATE

Tarih: 02.12.2022 09:00
MATE
Latince adı ‘Ilex paraguariensis’ olan Mate Yaprağı, çobanpüskülügiller familyasındandır. Bir diğer adı ‘Paraguay Çayı’dır. Mate, kap anlamına gelmektedir. Anavatanı Paraguay ve Uruguay’dır. Kuzey Arjantin, Paraguay, Uruguay, güney Brezilya ve Bolivya gibi tropik altı Güney Amerika ülkelerinde yerel olarak ve ticari amaçlı yetiştirilir. Her dem yemyeşilliğiyle bilinen, çokyıllık bodur bir bitkidir.

Çiçekleri çok küçük demetler halinde yaprak saplarının diplerindedir. Çiçeklerinin taç yaprakları oldukça minik, bembeyaz renktedir. Ortada bulunan yeşilimsi göbeği zamanla olgunlaşarak meyveye dönüşür. Meyveleri önce yeşilimsi daha sonra olgunlaştıkça siyahımsı bir renk alır. Yoğun tarçın aromasını andıran tadı oldukça lezzetlidir. 

Avrupalılar tarafından ‘Yerlilerin Yeşil Altını’ olarak nitelendirilmiştir. Özellikle Arjantin’in gündelik yaşamında önemli bir yere sahiptir. Bazı dönemlerde fabrika işçilerinin bitkinin çayını içmesi yasaklanmıştır. Yerliler tarafından ‘Tanrının Ağacı’ olarak adlandırılmıştır. Güney Amerika’da vücuda dinçlik ve enerji verdiği düşünüldüğünden çok popüler bir içecektir. Kuzey Amerika’da genellikle kahve alışkanlığından kurtulmak isteyenlerin kullandığı bir içecektir. Avrupa’da obezite tedavisinde zayıflamaya yardımcı olduğuna inanıldığından popülerlik kazanmıştır. Arjantinli Che Guevera’nın astıma karşı sürekli mate yaprağı çayı içtiği biliniyor.

Mate yaprağı bitkisinden; mate yaprağı çayı, mate yaprağı macunu, mate yaprağı tentürü ve ekstraktı üretilir. Ayrıca içeriğindeki vitaminler, mineraller ve uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

Halk arasında mate yaprağı çayı içmenin zayıflamaya, vücut direncini arttırmaya, kas ve kemik ağrılarını hafifletmeye, yorgunluğa, migren ağrısına, nefes darlığına, vücuttaki fazla suyu atmaya iyi geldiğine inanılır.[1]

Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

[1] Fitoterapi_Prof.Dr.Bayhan Çubukçu, Prof.Dr.Ali H. Meriçli,, Prof. Dr. Afife Mat, Prof. Dr. Günay Sarıyar, Prof. Dr. Nurhayat Sütlüpınar, Prof. Dr. Filiz Meriçli_(s88)

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...