Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

GÜL

Tarih: 03.11.2022 09:00
GÜL
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Rosa damascena Mill. / Damask rose / Damaszener-Rose / Rosier de Damas
Botanik özellikler: 1.8 m yüksekliğinde, çok yıllık bir çalı. Gövde dikenli. Yapraklar parçalı, kenarları dişli, 3-7 yaprakçıktan oluşmuş, tabanda kulakçıklı. Çiçekler, pembe, katmerli ve güzel kokulu.
 
Yayılış: Özellikle Bulgaristan ve Türkiye’de (Isparta, Burdur, Denizli) yetiştirilir.
 
Yetiştirme koşulları: Güneşli ve havadar yerleri, süzek, killi - kumlu ve demir içeren, gübreli ve nemli toprakları tercih eder. Soğuktan hoşlanmaz. Köklendirilen sürgünlerin sonbaharda 20-25 cm derinliğe ekilmesiyle çoğaltılır.
 
Kullanılan kısım: Çiçek, aromatik yağ
 
Hasat zamanı: Mayıs ayı
 
İçerik: Aromatik yağlar, flavanoitler, karbonhidratlar, glikozitler, tanenler
 
Tıbbi etki: Antiakne, antibakteriyel, antidiyabetik, antidiyareik, antioksidan, antisolar, antitüssif, antiviral, hipnotik, immünomodülatör
 
Yemek olarak kullanımı: Çiçekleri çay, reçel, şerbet, tart ve sirke yapımında kullanılır.
 
Diğer kullanımları: Kozmetikte ve parfümeride gül yağı ve gül suyu eldesinde kullanılır.
 
Kaynaklar: Basim E, Basim H. 2003. Fitoterapia 74(4): 394-6 Boskabady MH, Shafei MN, Saberi Z et al. 2011. Iran J Basic Med Sci 14(4): 295-307 Schiber A, Mihalev K, Berardini N et al. 2005. Z Naturforsch C 60(5-6): 379-84 Slavov A, Kiyohara H, Yamada H. 2013. Int J Biol Macromol 59: 192-200 Tabrizi H, Mortazavi SA, Kamalinejad M. 2003. Int J Cosmet Sci 25(6): 259-65 Verma RS, Padalia RC, Chauhan A et al. 2011. Nat Prod Res 25(17): 1577-84

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...