Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

GİNKGO BİLOBA

Tarih: 05.11.2022 09:00
GİNKGO BİLOBA
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar:Ginkgo biloba L. / Ginkgo, maidenhair tree / Ginkgo / Arbre aux quarante écus, Abricotier d’argent, Ginkgo
Botanik özellikler: 30 m yüksekliğinde, yaprak döken, geniş taçlı, dioik bir ağaç. Gövde dik. Yapraklar mat yeşil, sonbaharda sarı, az çok derimsi, hafifçe kokulu, yelpaze şeklinde, 5-8 cm uzunluğunda, genellikle tepede derin yarıklı, damarlar çatallanmış ve alt yüzde çıkık. Tohum sarı - yeşil, donuk sarı - turuncu, gümüş renkli bir örtüyle kaplı, kötü kokulu.
 
Yayılış: Çin.
 
Yetiştirme koşulları: Bol güneş alan veya hafifçe gölgeli yerlerde, hafif, zengin ve derin toprakları tercih eder. Sonbaharda tohumların üzerindeki etli kısım temizlenir, her saksıya bir tane olmak üzere ekilir ve serin bir yere konur. Çimlenme süresi 4-6 aydır. Oluşan fideler 5 yıl aynı saksıda bekletilir. Alınan genç sürgünler köklendirilir, 5 yıl saksıda bekletilir, ardından açık alana nakledilir. Kuvvetli rüzgarlardan korunmalıdır. Hava kirliliğine, radyasyona ve hastalıklara dayanıklıdır. Çok uzun ömürlüdür.
 
Kullanılan kısım: Yaprak, meyve (geleneksel Çin tıbbında)
 
Hasat zamanı: Sonbahar
 
İçerik: Aromatik yağlar, fenolik maddeler (fenilpropanoitler, fenolik asitler, flavonoitler, tanenler),fitosteroller, karbonhidratlar, sabit yağlar, terpenoitler
 
Tıbbi etki: Antiastmatik, antidepresan, antioksidan, antiplatelet, antitüssif, stimulan, vazoaktif, antiparkinson. Dolaşım ve sinir sistemi zayıflamasına bağlı serebral yetersizlik, bellek zayıflığı, vertigo, tinnitus, Reynaud hastalığı, retina tahribatına bağlı görme kaybı tedavisinde kullanılır.
 
Kullanım şekli ve dozu: Yaprak (standardize ekstre): 120-240 mg / gün Uyarılar: Başağrısı, sindirim sistemi sorunları, nadiren kanama yapabilir. Yaprakları alerjen maddeler içerdiğinden doğrudan tıbbi çayı yerine, standardize ekstre içeren ürünlerin kullanılması tercih edilmelidir. Etkisi en az 1-3 ay sonra görülür. Antikoagülan ilaçlarla etkileşir. Anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Tohumları kavrulduktan sonra yenir (Çin).
 
Veterinerlikte kullanımı: Küçük hayvanlarda kullanılır.
 
Diğer kullanımları: Hava kirliliğine ve hastalığa dayanıklı ve dekoratif olduğundan parklarda ve yol kenarlarında yetiştirilir. Uzakdoğuda çok eski zamanlardan beri tapınaklara dikilmiştir. Bonsai sanatında kullanılır.

Kaynaklar: Brondino N, De Silvestri A, Re S et al. 2013. Evid Based Complement Alternat Med 13: 915691 Diamond BJ, Bailey MR. 2013. Psychiatr Clin North Am 36(1): 73-83 Franke AG, Heinrich I, Lieb K et al. 2013. Age (Dordr) 36(1): 435-44 Nasab NM, Bahrammi MA, Nikpour MR et al. 2012. J Pak Med Assoc 62(7): 677-80 Ude C, Schubert-Zsilavecz M, Wurglics M. 2013. Clin Pharmacokinet 52: 727-49 Zhao YY, Wang JH, Fu XT et al. 2013. Yao Xue Xue Bao 48(1): 98-103

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
 
Hemen Sor
Yükleniyor...