Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

DEVEDİKENİ

Tarih: 25.11.2022 09:00
DEVEDİKENİ
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Silybum marianum (L.) Gaertn. / Blessed (milk) thistle, holy thistle, milk thistle, St. Mary’s thistle / Mariendistel /Chardon-Marie
Botanik özellikler: 150 cm yüksekliğinde, seyrek tüylü, iki yıllık otsu bir tür. Yaprakları tüysüz, parlak yeşil, üzeri beyaz lekeli ve dikenli - dişli, sapsız; rozet taban yaprakları saplı, 9-26 × 5-12 cm, gövde yaprakları yumurtamsı ve daha küçük. Mayıs - haziran aylarında açılan çiçek durumları 2.5-4 × 2-4 cm, çiçekler pembe - mor. Meyve 6-7 × 2-3 × 1.5 mm, ters yumurtamsı, basık, beyaz, gri veya siyah, ucu 15 mm uzunluğunda çok sayıda tüy taşır.
 
Yayılış: Avrasya. Amerika, Avustralya ve Orta Avrupa’da doğallaşmış. Türkiye’de İç ve Doğu Anadolu bölgeleri dışında yaygın.
 
Doğal yetişme ortamı: 600 m’ye kadar yükseklikte yol, tarla ve hendek kenarları
 
Yetiştirme koşulları: Bol güneşli, süzek ve zengin olmayan toprakları sever. Dona dayanıklıdır. Tohumdan üretilir.
 
Kullanılan kısım: Olgun meyve, yaprak 
 
Hasat zamanı: İlkbahar (yaprak),yaz (meyve)
 
İçerik: Aromatik yağ, fitosteroller, flavonoitler, flavonolignanlar (silimarin),glikozitler, müsilajlar, proteinler, sabit yağ (%25-30)
 
Tıbbi etki: Antialerjik, antidepresan, antidispeptik, antidiyabetik, antienflamatuvar, antihepatitik, antihepatotoksik, antioksidan, antitüssif, galaktogog, hepatoprotektif, kolagog
 
Kullanım şekli ve dozu: Toz: 12-15 g / gün Standart ekstre: 200-400 mg silimarin / gün
 
Uyarılar: Bulantı, karında şişlik ve hafif laksatif etki görülebilir. Papatyagillere alerjisi olanlar, anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Veterinerlikte kullanımı: Küçük ve büyükbaş hayvanlar, kediler ve köpeklerde kullanılır.

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...