Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

DEFNE

Tarih: 26.11.2022 09:00
DEFNE
r Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Laurus nobilis L / Bay laurel, bay tree, sweet laurel, sweet bay / Echte Lorbeer, Edler Lorbeer, Gewürzlorbeer, Lorbeer / Laurier saucer
Botanik özellikler: 10 m yüksekliğinde, yaprak dökmeyen, az çok yuvarlak taçlı bir ağaç. Gövde genellikle dik, koyu gri. Yapraklar koyu yeşil, üst yüz parlak, alt yüz donuk koyu yeşil, derimsi, salgı cepli, 3-10 × 2-4 cm, almaşık, eliptik, iki uca doğru sivri, dalgalı, kısa saplı ve kokulu. Mart - mayıs aylarında açan soluk sarı erkek ve beyaz renkli dişi çiçekler küçük, kümeler halinde. Tek tohumlu etli meyve, 8-12 × 1-1.25 mm, parlak koyu mor - siyah.
 
Yayılış: Akdeniz ülkeleri, Kırım. Türkiye’de genellikle Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri ve denize yakın yerler.
 
Doğal yetişme ortamı: 1000 m’ye kadar yükseklikte Akdeniz bitki örtüsü arasında
 
Yetiştirme koşulları: Serin veya sıcak iklimlerde, kurak ve güneşli yerlerde, rüzgarda az çok korunmalı veya yarı gölgeli yerlerde, geçirgen topraklarda iyi gelişir. Soğuğa dayanıklı değildir, geceleri sıcaklığın -5°C’nin altına düştüğü yerlerden hoşlanmaz. Deniz kıyısındaki koşullara uyumludur. Sonbaharda ekilen tohumlar veya yazın yapılan çeliklemeyle çoğaltılır. Tohumlar ekilmeden önce kabukları çatlatılmalıdır. Tohumların çimlenmesi 5-12 ay kadar sürer.
 
Kullanılan kısım: Meyve, yaprak
 
Hasat zamanı: Her zaman (yaprak),sonbahar (meyve)
 
İçerik: Aromatik yağlar (%2),müsilajlar, sabit yağlar (%25-50)
 
Tıbbi etki: Analjezik, antidermatosik, antiromatizmal, antiseptik, antitüssif, aperitif, dijestif, diüretik, diyaforetik, karminatif
 
Kullanım şekli ve dozu: Yaprak ve meyve: Tıbbi çay (%5-10): 5-10 g / gün Sabit yağ: 1/ 5 oranında seyreltildikten sonra haricen saç güçlendirici, antiromatizmal olarak uygulanır.
 
Uyarılar: Yüksek dozlarda bulantı, kusma ve ishale neden olabilir. Anne adayları ve emzirenler aromatik yağı kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Odunu tütsülenmiş et ve peynir hazırlanmasında; yaprakları et ve balık yemeklerinde koku verici olarak kullanılır.
 
Veterinerlikte kullanımı: Ağrılı meme, burkulmuş eklem ve gergin kasları gevşetici olarak kullanılır.
 
Diğer kullanımları: Meyveler kozmetikte (özellikle sabun yapımında); aromatik yağ içki üretiminde kullanılır. Süsleyici olarak park ve bahçelerde yetiştirilir.

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...