Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

ÇÖREK OTU

Tarih: 15.11.2022 09:00
ÇÖREK OTU
İÇERİK; Çörekotu tohumları; uçucu yağ (Timokinon (TQ),timohidrokinon (THQ),ditimokinon (nigellon),timol, karvakrol, α ve β-pinen, d-limonen, dsitronellol, p-simen) ve aynı zamanda acı maddeler de içermektedir.

Tıbbi Etki;

Çörek otunun bronkodilatasyon,anti-histaminik, antiinflamatuar, antilökotrienler ve immüno-modülatör Çörek otu tohumlarından izole edilen nigellonun (ditimokinon) histamin salgılanmasını önemli ölçüde engellediği gösterilmiştir. Çörek Otu yağının anti enflamatuar, nefes borusunu genişletici ve gevşetici (spazmolitik) özelliği bulunmaktadır.

Çörekotunun anti-kanser özellikleri temel olarak güçlü anti-proliferatif, pro-apoptotik, anti-oksidan, antimutajenik ve anti-metastatik etkilerine bağlıdır. N. sativa'nın tümör başlangıcına ve ilerlemesine karşı koruyucu etkileri kısmen enflamasyonu baskılayabilme ve bağışıklık güçlendirici etkilerine atfedilmiştir.

DOZ; Dahili kullanımı:  Çörekotu yağı yetişkinlerde günde 3 kez 5’er ml alınabilir.

4-12 yaş arası doz günde 3 kez 2.5 ml, 2-4 yaş arası ise doz günde 3 kez 1’er ml dir.

Kurutulmuş siyah tohumlar  günde 500 mg- 1 gr kadar üç kez ağız yoluyla alınması tavsiye edilir. Çörek otu tohumu günlük 25 gram’dan fazla miktarlarda kullanılmamalıdır.

KAYNAKLAR;

Koshak A, Koshak E, Heinrich M. Medicinal benefits of Nigella sativa in bronchial asthma: A literatüre review, 2017.

Majdalawieh AF, Fayyad MW. Recent advances on the anti-cancer properties of Nigella sativa, a widely used food additive, 2016.

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
 

Hemen Sor
Yükleniyor...