Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

ÇOBAN ÇÖKERTEN

Tarih: 17.11.2022 09:00
ÇOBAN ÇÖKERTEN
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Tribulus terrestris L. / Caltrop, cathead, devil thorn, goathead, Maltese Cross, puncture vine / Erd-Burzeldorn / Tribule terrestre
Botanik özellikler: 80 cm uzunluğunda, tüylü, tek yıllık bir tür. Gövde sürünücü, genellikle dallanmamış. Yapraklar karşılıklı, 1016 yumurtamsı veya eliptik grimsi tüylü (5-8 × 2-4 mm) yaprakçıktan oluşmuş, düz. Haziran - eylül aylarında açan çiçekler yaprakların koltuğunda tek, sarı, 4-5 mm çapında. Meyve kuru, çok sert dikenli her biri tek tohumlu 4-5 kısma ayrılabilir durumda.
 
Yayılış: Güney Avrupa, Güneybatı Asya. Türkiye’de yaygın. Doğal yetişme ortamı: 1200 m’ye kadar yükseklikte kumlu yerler, tarlalar, yol kenarları
 
Yetiştirme koşulları: Bol güneş alan, kumlu, süzek topraklarda kolaylıkla yetişir.
 
Kullanılan kısım: Kök, meyve, yaprak
 
Hasat zamanı: İlkbahar (yaprak),yaz (kök, meyve)
 
İçerik: Alkaloitler, flavonoitler, glikozitler, reçineler, sabit yağlar, steroidal saponinler
 
Tıbbi etki: Afrodizyak, antienflamatuvar, antispazmotik, antiürolitiyatik, emmenagog, östrojenik, tonik (üriner sistemde)
 
Kullanım şekli ve dozu: Toz: 3-9 g / gün
 
Uyarılar: Uzun süre kullanıldığında sinir sistemi, karaciğer ve böbrekler etkilenir, ışığa aşırı duyarlılık görülebilir. Anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Veterinerlikte kullanımı: Küçük hayvanlarda kullanılır.
 
SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...