Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

ÇOBAN ÇANTASI

Tarih: 19.11.2022 09:00
ÇOBAN ÇANTASI
Latince / İngilizce / Almanca adlar: Capsella bursa-pastoris (L.) Medik. / Pick-pocket, shepherd’s purse, witches’ pouches / Gewöhnliches Hirtentäschel
Botanik özellikler: 40 cm yüksekliğinde, bir veya iki yıllık, çıplak veya tüylü, otsu bir tür. Gövde dik. Taban yapraklar saplı ve 7-15 cm uzunluğunda, gövde üzerindekiler ise sapsız ve almaşık dizilişli. Çiçekler uzun saplı, seyrek tüylü ve 4’er parçalı, 2-3 mm uzunluğunda ve beyaz. Meyve kalp şeklinde, 3 köşeli, 7-9 × 2.5-6 mm. Her bir meyve kızılımsı kahverengi ve en fazla 30 tane tohum taşır.
 
Yayılış: Kozmopolit.
 
Doğal yetişme ortamı: 2000 m’ye kadar yükseklikte ekili veya boş alanlar
 
Yetiştirme koşulları: Kumlu, süzek toprakları ve güneşli yerleri tercih eder. İlkbaharda toprağa ekilen tohumlarla kolayca çoğaltılır.
 
Kullanılan kısım: Topraküstü kısmı (taze veya kurutulmuş)
 
Hasat zamanı: Her zaman
 
İçerik: Alkaloitler, aromatik yağ, fenolik maddeler (fenolik asitler, flavonoitler, tanenler),kükürtlü glikozitler, mineraller (özellikle potasyum),vitaminler (özellikle A, K)
 
Tıbbi etki: Antidiyareik, antienflamatuvar, antimalaryal, antimenorajik, astrenjan, diüretik, hemostatik, hipotansif, miyostimulan, sikatrizan, vazokonstriktör
 
Kullanım şekli ve dozu: Tıbbi çay (demleme - %2-3): 12 g / gün (yemek aralarında dahilen); burun kanamasında, cilt yaralanmalarında (haricen)
 
Uyarılar: Böbreklerinde taş olanlar dikkat etmelidir. Yüksek dozda çarpıntı yapabilir. Anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Taze yaprakları salata şeklinde değerlendirilir. Sütü mayalamak için kullanılır.
 
Veterinerlikte kullanımı: Büyükbaş hayvan yemi olarak değerlendirilir. 

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...