Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

ÇİTLEMBİK

Tarih: 24.11.2022 09:00
ÇİTLEMBİK
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Celtis australis L. , European netle tree, European hackberry / Europäischer Zürgelbaum / Micocoulier de Provence
Botanik özellikler: 20 m yüksekliğinde, yaprak döken bir ağaç. Yaprak tabanda belirgin 3 damarlı, kısa saplı (en fazla 1.5 cm uzunluğunda),4-15 × 2-5 cm, basit, ucu uzunca sivri, kenarları dişli. Meyve uzun saplı, etli, koyu mor - siyah, küremsi, 9-12 mm çapında. Yayılış: Avrupa, Kuzey Afrika, Akdeniz ülkeleri, Batı Asya. Türkiye’de genellikle Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgeleri.
 
Doğal yetişme ortamı: 1000 m’ye kadar yükseklikte kayalık açık alanlar
 
Yetiştirme koşulları: Güneşi sever, soğuğa dayanıklıdır. Hemen her türlü toprakta ve genellikle tek olarak yetişir.
 
Hasat zamanı: İlkbahar (yaprak ve genç sürgün),yaz (meyve)
 
İçerik: Tanenler, müsilaj
 
Kullanılan kısım: Yaprak, meyve
 
Tıbbi etki: Antidiyareik, astrenjan, hemostatik Kullanım şekli ve dozu: Tıbbi çay (demleme veya haşlama - %5): 15-20 g / gün Uyarılar: Anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Meyveler lezzetsiz olmakla birlikte yenir.
 
Diğer kullanımları: Güney Avrupa’da özellikle yol kenarı ağacı olarak kullanılır.
 
Kaynaklar: Badoni R, Semwal DK, Rawat U et al. 2010. Nat Prod Res 24(13): 1282-6 El-Alfy TS, El-Gohary HM, Sokkar NM et al. 2011. Sci Pharm 79(4): 963-75 Zehrmann N, Zidorn C, Ganzera M et al. 2010. J Pharm Biomed Anal 51(5): 1165-8

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...