Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

ÇARKIFELEK OTU

Tarih: 20.11.2022 09:00
ÇARKIFELEK OTU
r Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Passiflora edulis Sims/ May apple, may flower, passiflora, passionflower, purple passionflower / Passionsblume / Passiflore officinale
Botanik özellikler: 5 m boyunda, yaprak döken, otsu, çok yıllık bir tür. Gövde az çok çizgili, çıplak veya az tüylü, tırmanıcı. Yapraklar genellikle 3 bazen 5 loplu, 6-15 × 6-15 cm, testere dişli, üst yüzü çıplak ve parlak alt yüzü tüylü, tabanında tırmanmayı sağlayan sülükler mevcut, almaşık dizilişli. Nisan - ağustos aylarında açan çiçekler üstü mor - beyaz, kalın ve uzun saplı, 5-9 cm çapında. Meyve üzümsü, 4-7 cm uzunluğunda, eliptik, yeşilden kahverengine kadar değişen renklerde, tek gözlü. Tohumlar 4-6 mm, kahverengi ve yumurtamsı.
 
Yayılış: Amerika’nın tropik ve yarı tropik bölgeleri. Florida (ABD),Guatemala ve Hindistan başta olmak üzere tropik ve subtropik bölgelerde yetiştirilir.
 
Doğal yetişme ortamı: Çok yüksek olmayan nemli ve sıcak yerler
 
Yetiştirme koşulları: Sıcak iklimlerde, nemli, güneşli ve süzek, genellikle kumlu ve azotlu gübreli topraklarda, bir destekle hızlı gelişir. Soğuğa hassastır. Yazın düzenli sulanması gerekir. İlkbaharda ekilen tohumlardan, çelik veya daldırma ile çoğaltılır.
 
Kullanılan kısım: Topraküstü kısmı, çiçek, meyve
 
Hasat zamanı: Yaz (topraküstü kısmı, çiçek),sonbahar (meyve)
 
İçerik: Alkaloitler, aromatik yağ, fenolik maddeler (flavonoitler, kumarinler),fitosteroller, glikozitler, karbonhidratlar
 
Tıbbi etki: Analjezik, anksiyolitik, antiepileptik, antikonvülsan, antinevraljik, antispazmotik, hipnotik, rölaksan, sedatif.
 
Kullanım şekli ve dozu: Toz: 1.5-8 g / gün Tıbbi çay (demleme): 4-6 g / gün Tentür (1:8; %40): 3-12 ml / gün
 
Uyarılar: Uykuya eğilimi arttırır. Dikkat isteyen işlerde çalışanlar, anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Meyve ve meyve suyu şeklinde tüketilir.
 
Veterinerlikte kullanımı: Küçük hayvanlarda kullanılır.

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...