Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

BÖĞÜRTLEN YAPRAĞI

Tarih: 11.11.2022 09:00
BÖĞÜRTLEN YAPRAĞI
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Rubus fruticosus L. / Blackberry, bramble / Brombeere / Ronce commune, ronce des bois, ronce des haies
Botanik özellikler: 2 m boyunda, tüylü, düz veya kıvrık dikenli bir çalı. Gövde dört köşeli, yay şeklinde kıvrık. Yapraklar 3-5 (nadiren 7) yumurtamsı, dişli yaprakçıklı, sapları dikenli. Mayıs - ağustos aylarında açılan çiçekler beyaz veya pembe. Meyve koyu mor - siyah, etli.
 
Yayılış: Kuzey Afrika, Avrasya. Yetiştirilir.
 
Doğal yetişme ortamı: Ormanlık alanlar, çit araları, çalılıklar
 
Yetiştirme koşulları: Her tip toprak ve yerde yetiştirilebilir. Ancak güneşli yerleri ve nemli toprakları tercih eder. Sonbaharda ekilen tohumlarla veya köklendirilen sürgünlerle çoğaltılır.
 
Kullanılan kısım: Kök, yaprak, meyve
 
Hasat zamanı: İlkbahar (yaprak),yaz (kök, meyve)
 
İçerik: Fenolik maddeler (fenolik asitler, flavonoitler, tanenler),müsilajlar, organik asitler, pektin, şekerler, vitaminler (özellikle C)
 
Tıbbi etki: Antidiyareik, antienflamatuvar, anthelmintik, antiiritan, antioksidan, antiseptik (yaprak),antispazmotik, astrenjan, depuratif, diüretik, sikatrizan
 
Kullanım şekli ve dozu: Tıbbi çay (haşlama - %5): 5-10 g / gün (gargara)
 
Uyarılar: Yapraklarını anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Meyveleri çeşitli tatlı (reçel, puding v.s.) ve serinletici içecek yapımında kullanılır. Kökler pişirildikten sonra yenir.
 
Veterinerlikte kullanımı: Küçük hayvanlarda ve çiftlik hayvanlarında genellikle ishal tedavisinde değerlendirilir.
 
Diğer kullanımları: Dikenli bir çalı olduğundan çit bitkisi olarak kullanılır.

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...