Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

ALTINBAŞAK OTU

Tarih: 08.11.2022 09:00
ALTINBAŞAK OTU
Latince / İngilizce Adı: Solidago virgaurea L. / Java Tea, European Goldenrod
Bakımı: Solidago virgaurea çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.
 
Yetiştirme: Solidago virgaurea çalılık , çayır, yamaç ve açık ormanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.
 
Tıbbi Kullanım:  Yara iyileştirici olarak kullanılır. Astrenjan, diüretik ve antiseptik özellikleri vardır. Bitki, antifungal olan saponinleri içerir ve spesifik olarak Candida mantarının neden olduğu vajinal ve oral pamukçuğa karşı kullanılır. Yapraklar ve çiçek başları anthelmintik, anti-inflamatuar, antiseptik, aromatik, sıkılaştırıcı, carminatif, diaforetik, hafif idrar söktürücü, febrifüj ve uyarıcıdır. İdrar yolu enfeksiyonları, kronik katar, cilt hastalıkları, influenza, boğmaca, mesane ve böbrek taşlarının tedavisinde dahili olarak kullanılır.
 
Uyarı: Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde uzak durulmalıdır.
 
Diğer kullanım: Yaprak ve çiçeklerinden sarı bir boya elde edilir.

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...