Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

Mutluluğun Sırları – 7 Dilinizi Tutun

Tarih: 07.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 7 Dilinizi Tutun
Vermont’da çok tutulan bir tişört belgisi şöyledir: SUSKUNLUĞU İYİLEŞTÎREMEYECEKSEN KONUŞMA! Bilgece bir tavsiye, değil mi? Haksızlığa uğradığınızda sessiz kalmak çok zordur. Ama, Henry Ward Beecher’in de dediği gibi, “Öfkeliyken konuşun; bütün zamanlar için pişman olacağınız en iyi konuşmayı yapmış olursunuz.”
Zarafet Dilin Kontrol Altında Tutulmasıdır
“Sözcükleri ağzınızdayken yutmak onları daha sonra yemekten daha iyidir.” - FRANK LIN D. ROOSEVELT
Düşüncenizi kendinize saklamanın niçin ve ne zaman yerinde olacağını gösterebilmek için bir iş mülakatı örneğini kullanalım. Görüşmecinin size eski şefinizi beğenip beğenmediğinizi sorduğunu düşünün. Var sayın ki, firmadan ayrılmanızın nedeni de eski şefinizle aranızdaki sürtüşmeydi.
Will Durant’ın belirttiği gibi, “Başkaları hakkında kötü konuşmak kendimizi övmenin onursuz bir yoludur.”
Bir şey söylemek istiyorsanız, bunu yapıcı bir şekilde ifade edin. Her şeyi, “Kendisinden çok şey öğrendim” diye özetleyebilirsiniz. Bu ifadenin doğruluğu kuşku götürmez ve duygularınızı dile getirmenin çok daha zarif bir yoludur.
Suskun Kalın
 “Suskunluk güç kaynağıdır.” - TONGUE FU DÜŞÜNCESİ
Suskun kalmanın bir başka yararını daha görmek ister misiniz? Eğer birisi söylediklerinize direniyorsa, kısa bir aradan sonra kendisine, “Peki, siz ne öneriyorsunuz?” sorusunu yöneltmek, o kişiyi önerinizi dikkate almaya ikna etmenin mükemmel bir yoludur.
Suskun kalmak en dokunaklı konuşmadan bile daha ikna edici olabilir. Ne kadar çok sözlü atak geliştirirsem o kadar matlaşacaktı. Israr yararlı olabileceği gibi, geri de tepebilir. Gıcırdayan tekerleği bazen yağlamak, bazen de tümden değiştirmek gerekir.
Suskunluk mu, Silahlanmak mı?
"Çok konuşmama konusunda konuşulacak çok şey vardır.” - FRANK TYGER
Suskunluğa Ne Zaman Başvurmalı?
"Suskunluk çürütülmesi en güç kanıtlardan biridir." – ANONİM
Uzun bir sessizlik arasından rahatsız olmamak özellikle müzakerelerde önemlidir. 
Gene bir iş mülakatında olduğunuzu ve size ne kadar ücret talep ettiğinizin sorulduğunu var sayın. Hemen, deneme kabilinden “Otuz beş bin dolar olur mu?” derseniz, karşınızdaki pazarlıkla bunu daha aşağı indirmenin mümkün olduğunu anlayacaktır. Susup, size hiçbir cevap vermeden “Şaka mı yapıyorsun?” der gibi kaşlarını yukarı kaldırıp bekleyecektir. Dilini tutmayı bilmek sözlü dövüş sanatının en önemli becerilerinden biridir. Konfüçyüs, “Suskunluk hiçbir zaman ihanet etmeyen gerçek bir dosttur” demişti. Konuşmanın yarardan çok zarar getireceği durumlarda sessiz kalmayı öğrenerek kendinize bir dost daha edinebilirsiniz.

 
Hemen Sor
Yükleniyor...