Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

Mutluluğun Sırları – 5 Münakaşalardan Zarif Bir Şekilde Sıyrılın

Tarih: 05.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 5 Münakaşalardan Zarif Bir Şekilde Sıyrılın
Hiç kimsenin kazançlı çıkamayacağı bir tartışmaya dahil olursanız ne yaparsınız? Karşı tarafın fikrini hiçbir zaman değiştiremeyeceğiniz, onun da sizin fikrinizi değiştiremeyeceği aşikârdır. Bu beyin düellosunu sürdürürseniz birbirinizin duygularım zedeler ve ilişkilerinize onarılmayacak zararlar verecek şeyler söylersiniz. Bir Rus atasözü şöyle der: “Ağzınızdan çıkan söz uçar gider, onu bir daha yakalayamazsınız.”
Uzlaşmaz Görünmeden Uzlaşmayın
 "Hayatta mutluluk kısmen kavga vermekten değil kavgadan kaçınmaktan gelir. Ustaca bir ricat kendi başına bir zaferdir.” - NORMAN VINCENT PEALE
Hemen her karşıtlıkta bütün tarafların meşru kanıtlan vardır. Bu; biri doğru öteki yanlış, biri kötü öteki iyi demek değildir. İki “taraf” da geçerli görüşlere sahiptir. Birbirinizi ölümcül düşmanlar olarak görmek yerine, sadece duygusal bir konuda karşıt görüşlere sahip olduğunuzu anlamanız gerekir.
Her İki Tarafın da Onurunu Korumasına Yardımcı Olun
“İyi davranışlar küçük fedakârlıklardan oluşur.” - RALPH WALDO EMERSON
Kötü davranışları olan çocuğunuzu nasıl disipline edeceğiniz konusunda eşinizle anlaşmazlığa düştüğünüzü var sayın. Sizce eşiniz çok sert. O da sizin çok müsamahakâr olduğunuzu düşünüyor. Bu konudaki tartışmanız sonunda bir aile kavgasına dönüşüyor. Evi ikiye bölmeden önce yeniden bir perspektif kazanmak için şu üç sözcüğü kullansanız: “Biz aynı taraftayız.” Bu cümle karşı karşıya gelmek yerine yan yana çalışmanıza yardımcı olacaktır. Sam Levenson şöyle demiştir: “Her zaman göz göze gel­meyebiliriz. “İkimiz de aynı şeyi istiyoruz” demek bile, nihai hedefinizin aynı olduğunu hatırlamanıza yardımcı olabilir, sadece oraya ulaşma yollarınız farklıdır.
Sonuçsuz Kalacak Tartışmalardan Onurunuzu Koruyarak Uzaklaşın
"Tartışmacıların fikirleriyle birbirlerini ikna etmeyi başardığı bir münakaşaya daha hiç tanık olmadım.” - THOMAS JEFFERSON
Bir sözleşmeyi müzakere ediyorsunuz ve iş açmaz bir noktaya vardı. Ne olacak? Diğer taraf yerinden kımıldamaya niyetli değil. Siz de öyle. Eğer bu noktaya bastırmaya devam ederseniz, o ana kadar elde ettiklerinizin tümünü kurban verebilirsiniz.
Konumları Değiştirmek mi, Yoksa Uzlaştırmak mı?
 "İnsan iletişiminin en genel amacı uzlaşmadır; ya da öyle olması gerekir.” - M. SCOTT PECK
“Düşünmek farklı olmak demektir” demişti Clarence Darrow. Ne var ki, farklı düşünen insanlar çoğu zaman kendi konumlarına sıkı sıkı sarılır ve kendilerini değiştirmek istemezler. Ayaklarını betona gömüp direnmekte ısrar ederler.
Kadın ve Erkek Tarzları
"Yanlış bir şekilde; kendimiz birisini sevdiğimizde nasıl hareket eder ve davranırsak eşimiz bizi sevdiğinde onun da öyle hareket edeceğine ve davranacağına inanırız.” - JOHN GRAY
Men Are from Mars, Women Are from Venus (Erkekler Mars’dan, Kadınlar Venüs’den) ve You Just Don’t Understand (İşte Sen Anlamıyorsun) adlı kitaplarında John Gray ve Deborah Tannen, çiftlerin niçin sürekli münakaşa ettiğini açıklamada mükemmel bir adım attılar.
 Kültürel Farklılık İletişim Farklılığı Demektir
 "İngiltere ve Amerika aynı dilin ayırdığı iki ülkedir.” - GEORGE BERNARD SHAW
Bu andan itibaren farklılıkların anlaşmazlık haline gelmesine izin vermeyin. Onurunuzu zedelemeyen cümlelerle münakaşalardan uzaklaşın ve nesneleri aynı gözle görmediğiniz için insanlarla düşman olmanız gerekmediğini unutmayın.
Hemen Sor
Yükleniyor...