Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

Zencefil ve Ağır Adet Kanamaları

Tarih: 03.01.2023 09:00
Zencefil ve Ağır Adet Kanamaları
Aşırı adet kanaması veya menoraji, basit bir bitkisel reçete - zencefil kapsülleri ile tamamen önlenebilen yaygın bir kadın şikâyetidir. Fonksiyonel menorajinin (yani rahim fibroidlerinin veya endometriozis varlığından kaynaklanmayan) başlıca nedeni, endometriyumun (rahim zarı) biyokimyasal süreçlerindeki anormallikleri içerir.
Yaygın olarak bulunan bir anormallik, araşidonik asit metabolizmasındaki bir değişikliktir. Bu yağ asidi et ve süt kaynaklarından elde edilir ve prostaglandinler olarak bilinen hormon benzeri bileşiklere dönüştürülür. Menorajisi olan kadınların endometriyumu, araşidonik asidi normalden çok daha fazla konsantre eder. Menstrüasyon sırasında artan araşidonik asit salınımı, prostaglandin E2 (PGE2) üretiminin artmasına neden olur, bu da sadece aşırı kanamaya değil aynı zamanda adet kramplarına da yol açar.

Arkaplan verisi:
Tarihsel olarak, zencefilin (Zingiber officinale) kullanıldığı şikâyetlerin çoğu, ağrı ve iltihaplanmanın yanı sıra gastrointestinal sistemle ilgiliydi. Zencefil genellikle mükemmel bir gaz giderici (bağırsak gazının atılmasını destekleyen bir madde) ve bağırsak spazmolitik (bağırsakları gevşeten ve yatıştıran bir madde) olarak kabul edilir. Birkaç çift kör çalışma, zencefilin, özellikle mide bulantısı ve kusma ile ilgili olanlar olmak üzere, çeşitli gastrointestinal sorunlarda olumlu sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Ağrı ve iltihaplanma ile ilgili olarak, çok sayıda klinik çalışma, bu kullanımı çeşitli artrit, kronik bel ağrısı, kas ağrısı ve ağrılı adet kanaması formlarında olumlu sonuçlarla desteklemiştir.
Zencefilin, sumatriptan (Imitrex) ilacı olarak migren baş ağrılarını azaltmada eşit sonuçlar ürettiği, ancak bulantı, baş dönmesi, uyuşukluk, kas zayıflığı, kalp krizi ve nöbet gibi yan etkileri olmadığı gösterilmiştir.
Zencefilin, aşırı menstrüel kan kaybı ve menstrüel kramplara (dismenore) neden olan prostaglandin olan PGE2'yi azaltmak da dâhil olmak üzere prostaglandin metabolizması üzerinde derin etkiler ürettiği gösterilmiştir. Bu etki, ağır adet kanamasında potansiyel bir kullanım olduğunu düşündürür.


Yeni veri:
Zencefilin ağır adet kanaması (HMB) üzerindeki etkilerini değerlendirmek için, 15-18 yaşları arasındaki 92 genç kadın çift kör bir çalışmaya dâhil edildi. Bu genç kadınlar aşağıdaki kriterleri karşıladı:
 • Düzenli adet döngüsü vardı
 • Müdahaleden önceki ilk üç değerlendirme döngüsü sırasında klinik olarak doğrulanmış deneyimli HMB.
 • Ve aşağıdaki hariç tutma kriterlerinden hiçbirine sahip değildi:
  • Düzensiz adet döngüsü yoktu;
  • Endometriozis, yumurtalık kisti vb. kadın hastalıkları tanısı almamış;
  • Düzenli hormonal ilaçlar veya NSAID'ler almıyordu;
  •  Enfeksiyon veya pelvik inflamatuar hastalık;
  •  Ve fazla kilolu/obezite (BMI > 25) veya düşük kilolu (BMI < 18.5

Kadınlar, adet kanamasından önceki günden başlayarak adet döneminin üçüncü gününe kadar (arka arkaya dört gün boyunca) günde üç kez 250 mg kurutulmuş zencefil kapsülü veya plasebo kapsülü aldı. Kadınlar daha sonra üç ardışık adet döngüsü için takip edildi.
Sonuçlar, kadınların kan kaybını aşağıdaki puanlama sistemi ile Resimli Kan Değerlendirme çizelgesi aracılığıyla değerlendirmesiyle belirlendi:
 • Pedler: Her hafif lekeli havlu için 1 puan; Her orta derecede kirli havlu için 5 puan; Havlu tamamen kana doyarsa 20 puan.
 • Tamponlar: Her hafif lekeli tampon için 1 puan; Her orta derecede kirli tampon için 5 puan; Tampon tamamen kanla doymuşsa 20 puan.
 • Pıhtılar: Küçük pıhtı için 1 puan; Büyük bir pıhtı için 5 puan.
Tedavi periyodundan önceki üç adet döngüsü için, her iki grup için ortalama puan 113'tü. Tedavi periyodu sırasında, zencefildeki üç müdahale döngüsü sırasında menstrüel kan kaybı seviyesi çarpıcı bir şekilde %46 azalırken, plasebo grubu sadece düştü %2 (p<0,001).
Araştırmacılar, "zencefil, HMB için etkili bir terapötik seçenek olarak kabul edilebilir" sonucuna varmıştır.

Yorum:
Menorajide birkaç önemli husus daha vardır. İlk sorun demir eksikliğidir. Artan adet kan kaybı ile menorajili birçok kadın düşük demir seviyeleri yaşayacaktır. İlginç bir şekilde, düşük demir seviyeleri, menorajinin pozitif bir geri besleme döngüsü oluşturmasına da neden olabilir. Bu nedenle, menorajisi olan herhangi bir kadında, serum ferritin (toplam vücut demir depolarını yansıtan bir demir bağlayıcı protein) için kan testi yaptırarak düşük demir depolarını ekarte etmek önemlidir. Serum ferritini 60 ng/ml'nin altında olan herhangi bir kadında demir takviyesi endikedir.

Daha sonra, menoraji, uterus astarında artan araşidonik asit mevcudiyeti ile ilişkili olduğundan, hayvansal ürünlerin alımını azaltmak ve omega-3 yağ asitleri ve diğer faydalı yağların alımını artırmak mantıklıdır. Daha fazla balık, kabuklu yemiş ve tohum tüketmek ve balık yağları ile takviye etmek, doku araşidonik asit seviyelerini azaltarak faydalı etkiler sağlayabilir. 1.000 ila 3.000 mg EPA+DHA sağlamak için bir doz balık yağı önerilir.

Kaynaklar:
Kashefi F, Khajehei M, Alavinia M, Golmakani E, Asili J. Effect of ginger (Zingiber officinale) on heavy menstrual bleeding: a placebo-controlled, randomized clinical trial. Phytother Res. 2015 Jan;29(1):114-9.

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.

 
Hemen Sor
Yükleniyor...