Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

Mutluluğun Sırları – 3 İnsanlarla Onların Dertlerini Konuşun

Tarih: 03.03.2023 09:00
Mutluluğun Sırları – 3 İnsanlarla Onların Dertlerini Konuşun
Mutsuz bir insan size içini dökmeye başlarsa ne yapar mısınız? Onu rahatlatmaya mı çalışırsınız? Yoksa takmayıp işim var sonra konuşsak olur mu? Dersiniz. Ama, “O kadar da kötü olamaz” ya da “Gel bir de iyi tarafından bak” gibi iyi niyetli sözlerin kendini kötü hisseden birisini yüreklendirmekten çok felce uğratacağını bilmiyor olmayabilirsiniz. Mantık yürütme denemeleri - “İlk seferinde mükemmel yapmayı bekleyemezsin” ya da “Yarın kendini daha iyi hissedeceksin” - sadece acıyı daha da pekiştirir, insanların bir derdi olduğunda, aradıkları çözüm değil sempatidir.
“Hiç kimse akıl almak istemez, istedikleri sadece teyit edilmektir.”
                                                                                                          - JOHN STEINBECK
Bir sonraki sefere, dertli birisiyle karşılaştığınızda Terapistin Yöntemini kullanın, onu problemlerinden uzaklaştırmaya çalışmak yerine kendisiyle problemlerini konuşun. Terapistler söylenen şeylere katılıp katılmadıklarını belirtmezler, sadece daha yüksek bir sesle tekrarlarlar.
Çürütmeyin, Yansıtın "Anlaşılmak bir lükstür." - RALPH WALDO EMERSON
Bir dahaki sefere, size yakın insanlar kendilerini mutsuz hissettiğinde, endişelerini fikir yürüterek gideremeyeceğinizi unutmayın. Kurtarmaya çalışmak yerine, hissettiklerini sabırla geri yansıtın. Yapmak istemedikleri bir şeyi niçin yapmaları gerektiğini kendilerine açıklamaya çalışmak yerine - bu sadece dirençlerini daha da artırır - neyin olmasını istediklerini anlamaya çalışın. Mutsuz insanların, ne yapmaları ya da ne hissetmeleri gerektiğine ilişkin söylevler dinlemek değil, göğüs kafeslerinin içindeki şeyi dışarı çıkartmak istediğini unutmayın. Anlattıklarını çürütmeye çalışmak yerine geri yansıtarak, kendilerine sıkıntı veren şeyi açığa vurmalarına yardımcı olabilirsiniz. Kendilerini daha iyi hissedecek ve en nadir rastlanan insanlardan biri, empatik bir dinleyici olduğunuz için size teşekkür edeceklerdir.
İNSANLARLA ONLARIN DERTLERİNİ KONUŞMAK İÇİN EYLEM PLANI  
Yeni doğmuş oğlunuzu eve getireli birkaç hafta olmuş ve kızınızın kardeşinin istekleri konusundaki kızgınlığı giderek artmaktadır. Bir gün, o anda kendisine masal okumaya zamanınız olmadığını söylediğinizde, hıçkırarak ağlamaya başlıyor ve burnunu çekerek, “Ander’i benden daha çok seviyorsun” diyor. Bu durumda ne yaparsınız?
UNUTMANIZ GEREKEN SÖZLER
 Hemen kendisini ne kadar sevdiğiniz konusunda onu temin etmeye çalışırsınız, o da yanlış bir şey söylediği hissine kapılır. “Canım, bu doğru değil ve sende bunu biliyorsun." Onu rahatlatmaya çalışırsınız, o da kendisiyle çeliştiğini hisseder. “Saçmalama, sana da zaman ayırıyorum . Daha dün parka gitmedik mi? ” Mantık yürütmeye çalışırsınız, o da taciz edildiğini hisseder. “Kendilerine bakam ayacakları için bebeklere çok dikkat göstermek gerekir." Kendisine ne hissetmesi gerektiğini söylersiniz, o da kendisine kulak verilmediğini düşünür. “Her istediğin de seninle oynamak için işlerimi bir kenara bırakamayacağımı anlaman gerekir.”
KULLANMANIZ GEREKEN SÖZLER
Söylediklerini geri yansıtırsınız, o da kendisine kulak verildiğini düşünür. “Ander’i senden daha çok sevdiğim izimi düşünüyorsun? ” İçini dökmesine yardımcı olmak için yorumunu kendi cümlelerinizle tekrarlarsınız. “Artık sana fazla zaman ayırmıyorum gibi mi geliyor? ” Bir şeyleri açıklamaya çalışmak yerine isteklerini dile getirirsiniz. “Eskiden olduğu gibi birlikte daha fazla zaman geçirmemizi mi istiyorsun? " İsteğini geliştirerek ifade edersiniz, o da kendisinin anlaşıldığını düşünür. “Birlikte en sevdiğin kitabı okuyabilmemiz için benden zaman ayırmamı mı istiyorsun? ”
Hemen Sor
Yükleniyor...