Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

KOYUN OTU

Tarih: 24.11.2022 09:00
KOYUN OTU
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Agrimonia eupatoria L. / Agrimony / Gemeiner Odermennig / Aigremoine
Botanik özellikler: 100 cm yüksekliğinde, küçük rizomlu, tüylü, çok yıllık otsu bir tür. Gövde dik ve kızılımsı. Yapraklar 20 cm uzunluğunda, parçalı. Çiçekler 5-8 mm, sarı, kayısı kokulu, gövdenin ucuna doğru daha sık olacak şekilde dizilmiş. Meyveler kuru, tepesi kanca şeklindeki sert tüylerle çevrelenmiş, koni şeklinde ve sarkık.
 
Yayılış: Avrasya, Kuzey Amerika. Türkiye’de yaygın.
 
Doğal yetişme ortamı: 2300 m’ye kadar yükseklikte su ve yol kenarları, nemli çayırlar, orman açıklıkları, boş tarlalar
 
Yetiştirme koşulları: Az çok gölgeli yerleri, az çok nemli ve kireçli toprakları tercih eder. Sonbaharda köklerin ayrılmasıyla çoğaltılır.
 
Kullanılan kısım: Çiçekli gövde Hasat zamanı: Sonbahar
 
İçerik: Aromatik yağlar, fenolik maddeler (flavonoitler, tanenler),glikozitler, karbonhidratlar, tanenler, terpenoitler, vitaminler (özellikle B, C, K)
 
Tıbbi etki: Analjezik, antiafonik, antiartritik, antibakteriyel (özellikle 
ürogenital sistemde),antidiyareik, antienflamatuvar, antihipertansif, antiviral, astrenjan; diüretik, hemostatik, hepatoprotektif, kolagog, sikatrizan, tonik
 
Kullanım şekli ve dozu: Tıbbi çay (demleme): 3 × 2-4 g / gün (dahilen veya haricen) Tentür (%45): 3 × 1-4 ml / gün
 
Uyarılar: Anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Çiçekli gövdeler kurutulduktan sonra baharat olarak kullanılır.
 
Veterinerlikte kullanımı: Küçük hayvanlarda sikatrizan olarak kullanılır
 
Kaynaklar: Bilia AR et al. 1993. Fitoterapia 64: 549-50 Sendra J, Zieba J. 1971. Diss Pharm Pharmacol 24: 79-83 Yamaki M et al. 1994. Phytother Res 8: 112-4
 
SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...