Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

GOTU KOLA - YARA OTU

Tarih: 06.11.2022 09:00
GOTU KOLA - YARA OTU
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Centella asiatica (L.) Urb. , Centella, gotu kola / Indischer Wassernabel / Gotu kola

Botanik özellikler: Çok yıllık bir tür. Gövde sürünücü, 50 cm uzunluğunda. Yapraklar basit, daire şeklinde, kenarları yuvarlak dişli. Çiçekler pembemsi, ufak kümeler oluşturmuş.
 
Yayılış: Anavatanı Hindistan. Avustralya, Güney Afrika ve Güney Amerika’nın tropik ve subtropik bölgelerinde de yayılış gösterir.
 
Doğal yetişme ortamı: Tropik ve subtropik koşulların olduğu bataklıklar ve akarsu yatakları
 
Yetiştirme koşulları: Soğuğu sevmez. İlkbaharda ekilen tohumlarla veya gövde parçalarıyla çoğaltılır.
 
Hasat zamanı: Her zaman
 
İçerik: Acı maddeler, alkaloitler, flavonoitler, triterpenoit saponinler
 
Kullanılan kısım: Topraküstü kısmı (taze veya kuru)
 
Tıbbi etki: Antidiyabetik, antifungal, antiinflamatuvar, diüretik, gastroprotektif, sedatif, tonik (özellikle sinir sisteminde),vazodilatör (periferal),vulnenar
 
Kullanım şekli ve dozu: Toz: 3 × 1-2 g / gün Tıbbi çay (demleme): 2 × 35 ml / gün Tentür (%40): 3 × 30 damla / gün
 
Uyarılar: Kolesterol artışına ve ışık duyarlılığına neden olabilir. Küçük çocuklar, anne adayları ve emzirenlerce kullanılmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Taze yapraklar Hindistan’da salata veya özellikle pirinçle birlikte sebze olarak değerlendirilir.
 
Veterinerlikte kullanımı: Küçük hayvanlarda dahilen ve haricen yara tedavisinde kullanılır.
 
Kaynaklar: Brinkhaus B, Lindner M, Schuppan D et al. 2000. Phytomedicine 2000 7(5): 427-48 Bylka W, Znajdek-Awiżeń P, Studzińska-Sroka E et al. 2013. Postepy Dermatol Alergol 30(1): 46-9 Hashim P. 2014. Pak J Pharm Sci. 27(2): 233-7 Ramesh BN, Girish TK, Raghavendra RH et al. 2014. J Pharm Bioallied Sci 6(2): 86-91
 
SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...