Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

ASLAN PENÇESİ

Tarih: 04.11.2022 09:00
ASLAN PENÇESİ
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Alchemilla vulgaris L. / Lady’s mantle, dewcup / Frauenmantels / Alchémilla commune
Botanik özellikler: 50 cm yüksekliğinde, çok yıllık, otsu bir tür. Gövdenin tabanındaki yapraklar yuvarlak (bazen böbrek şeklinde),7-11 loplu ve 3-8 cm çapında, uzun saplı, gövde yaprakları ise benzer şekilde ancak kısa saplı. Çiçekler 3-5 mm çapında, sarımsı - yeşil, taç yaprakları eksik, gevşek topluluklar halinde.
 
Yayılış: Avrupa.
 
Doğal yetişme ortamı: 500-3000 m yükseklikte bol güneşli veya kısmen gölgeli yerler, nemli topraklar
 
Yetiştirme koşulları: Gübreli, nemli ve bazik toprakları tercih eder. İlkbahar veya sonbaharda doğrudan açık alana ekilen tohumlar veya köklerin ayrılmasıyla çoğaltılır. Tohumlar açık alana ekildiklerinde, 6-8, seraya ekildiklerinde ise 4-6 haftada çimlenir. Aşırı yayılmasını önlemek için bitki meyve vermeden önce çiçeklerin kopartılması gerekir.
 
Kullanılan kısım: Kök, yaprak ayası
 
Hasat zamanı: İlkbahar (yaprak),sonbahar (kök)
 
İçerik: Fenolik maddeler (fenolik asitler, flavonoitler, tanenler),glikozitler (fitosteroller, saponinler)
 
Tıbbi etki: Antiakne, antidiyareik, antienflamatuvar, antiklimakterik, antiromatizmal, astrenjan, diüretik, hemostatik, sikatrizan, tonik, trankilizan, vulnenar
 
Kullanım şekli ve dozu: Tıbbi çay (demleme): 4 g / gün (dahilen ve haricen)
 
Uyarılar: Uzun süreli kullanımda menopoza benzer sıkıntılar ve adet kanamasında artış görülebilir. Anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
 
Yemek olarak kullanımı: Genç yapraklar taze olarak salata şeklinde değerlendirilir.
 
Veterinerlikte kullanımı: Antidiyareik. Büyükbaş hayvanlara besin olarak ve ineklerin süt verimini arttırmak için verilir.
 
Diğer kullanımları: Kozmetikte deriyi nemlendirmek ve yumuşatmak için kullanılır.

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...