Blog yazılarımızı okumak için tıklayın

ACI BAKLA

Tarih: 27.11.2022 09:00
ACI BAKLA
Latince / İngilizce / Almanca / Fransızca adlar: Lupinus Albus / Blue lupin / Berglupine, Bunte lupine / Lupin
Botanik özellikler: 50 cm yüksekliğinde, tüylü, tek yıllık otsu bir tür. Yapraklar parçalı, yaprakçıklar 25-35 × 6-9 mm, tüylü. Çiçekler mavi, 13-22 mm uzunluğunda. Meyve kırmızımsı - kahverengi, tüylü, 35-60 × 8-20 mm. Tohumlar 2-4 adet.
Yayılış: Güney Avrupa, Ortadoğu ülkeleri. Türkiye’de Marmara ve Akdeniz bölgeleri. Doğal yetişme ortamı: 500 m’ye kadar yükseklikte kumlu çayırlar, makilikler
Kullanılan kısım: Tohum
Hasat zamanı: Yaz
Yetiştirme koşulları: Bol güneşli ve az çok nemli topraklarda yetişir. Soğuktan hoşlanmaz ancak dona dayanıklıdır. Tohumla üretilir.
İçerik: Alkaloitler
Tıbbi etki: Antidiyabetik, antimikrobiyal, diüretik, vermifüj
Kullanım şekli ve dozu: Tıbbi çay (haşlama): 4-6 g / gün
Uyarılar: Doz aşımında zehirlenme görülür. Anne adayları ve emzirenler kullanmamalıdır.
Yemek olarak kullanımı: Tohumlar suda haşlandıktan sonra kabuğu soyularak yenir.
Kaynaklar: El-Shazly A, Ateya AM, Wink M. 2001. Z Naturforsch C 56(1-2): 21-30

SORUMLULUK REDDİ

Bu blog, teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır. Bu blogda sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi veya sağlıkla ilgili teşhis veya tedavi seçenekleriyle ilgili olarak lütfen bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın. Bu blogdaki bilgiler bir sağlık uzmanının tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Bu blogda belirli ürünler hakkında ileri sürülen iddialar, hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için onaylanmamıştır. Buradaki Bilgiler Hekim, Eczacı ve Diğer Sağlık Profesyonellerini bilgilendirmek amacıyla bilimsel makaleler referans alınarak hazırlanmıştır. Fitoterapi ve Aromaterapi bir uzmanlık alanıdır. Hekiminize ve Eczacınıza danışmadan buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez! Bitkisel ürünler İlaç değildir. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılamaz! İlgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirterek bitkisel destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılmamaktadır.
Hemen Sor
Yükleniyor...